• 1

Bölge: Çanakkale - Biga / Çeşmealtı

Yerel saat: 20:54

Çanakkale, Çanakkale Boğazı’nın Anadolu tarafında bir liman şehridir. İstanbul gibi Çanakkale’nin de hem Anadolu’da hem Avrupa’da toprakları vardır. Karşı tarafa geçişler feribotlarla sağlanmaktadır.
Bölge, tarihteki iki önemli savaşa tanıklık etmiştir. Birincisi, Homer’in İliad’ında ölümsüzleştirdiği mitolojik savaş Truva’dır. Truva’daki arkeolojik kazılar burada M.Ö 3000-M.S 400 yılları arasında 9 farklı zamanda yerleşim olduğunu kanıtlamıştır. Truva’da şehir duvarlarının kalıntılarının yanı sıra Truva Atı da görülebilir. 2004 yılındaki Truva filminde kullanılmış tahta atı ise Çanakkale şehir merkezindeki iskelede görebilirsiniz.
İkincisi ise Mustafa Kemal Atatürk kumandasındaki Türk ordusunun 1. Dünya Savaşı sırasında düşman kuvvetlerine karşı bölgeyi savundukları ve Çanakkale’yi tarihe “Çanakkale geçilmez” olarak yazdıran Çanakkale Savaşı’dır. Gelibolu’da hayatını kaybeden 500000 askere saygı amacıyla, bu yarımada anıt mezarların ve abidelerin olduğu bir milli parka çevrilmiştir.
Çanakkale’deki arkeoloji müzesinde birçok objeyi 5 farklı salonda görebilirsiniz.

Assos
Assos, Behramkale’de bulunmaktadır. Aristo burada yaşamış ve bir akademi açmıştır. Şehir aynı zamanda St. Paul tarafından da ziyeret edilmiştir. Assos günümüzde Ege kıyılarında tarihi kalıntılar arasında bir kasabadır.

Şehir M.Ö 900-1000 yılları arasında Midilli’den, özellikle Methymna bölgesinden, gelen Aeolian kolonistleri tarafından kurulmuştur. Şehri kuranlar, M.Ö 530 yılında uçurumların tepesine Dorik Tapınağı kurarlar. Eflatun’un (Plato) öğrencisi olan Atarneuslu Hermias, buradan Assos’u, Troad’ı (Biga yarımadası) ve Midilli’yi bir süre yönetmiştir ve şehir en refahlı zamanlarını yaşamıştır. Yönetimi esnasında filozofları bu şehre taşınması için desteklemiştir. Bunun sonucunda Aristo, M.Ö 348 yılında buraya gelmiş ve 3 yıl sonra ayrılmadan önce Kral Hermeias’ın yeğeni Pythia ile evlenmiştir. Assos’un bu altın dönemleri birkaç yıl sonra Farslar gelince sona ermiştir ve Hermias işkence edilerek öldürülmüştür.
Farslılar M.Ö 334 yılında Büyük İskender tarafından sürülmüştür. M.Ö 241-133 yılları arasında Pergamon kralları tarafından yönetilmiştir ancak M.Ö 133 yılında Pergamonlar kontrolü kaybetmiş ve şehir Bizans İmparatorluğu’un eline geçmiştir.

Anadolu’ya yaptığı 3. misyoner yolculuğundan Midilli’ye dönerken St. Paul de buraya uğramıştır. Bu dönemden sonra Assos küçük bir köye dünüşmüş ancak varlığını sürdürmüştür. Kalıntıları hala kazılmaktadır. Assos’daki binaların çoğu kalıntılar içerisinde olmasına rağmen Behram( şehrin yeni adı) hala canlıdır. Hala Biga’nın bir limanıdır ve tarihiyle ünlüdür. 1900’lerde Athena Tapınağı’nı temizlemek için çalışmalar yapılmış ve bir çok eser Louvre Müzesi’ne götürülmüştür. Bulunan eserlerin çoğu mitolojik yaratıkları ve heraldik olayları resmetmektedir. Tepenin denize bakan dik tarafından inince, denizin ucunda hamlet denen İskele bulunmaktadır. Burada eski taş evler pansiyon, otel ve restoranlara dönüştürülmüştür. Çakıllı bir de sahili vardır ancak iskele ve bot turları kadar ilgi çekici değildir.

Çanakkale - Biga / Çeşmealtı Otelleri

Bu site Agne Tours ® ‘a aittir. Her hakkı saklıdır ©.