Bölge: Hatay - İskenderun

   Yerel saat: 21:38

   İncil’de Antioch olarak geçen Antakya, Asi Nehri üzerinde bereketli topraklara kurulmuştur. Bir zamanlar Seleskov krallarının başkentliğini yapmış ve onların öncü olduğu yaşam, Bizans döneminde lüksü ve zevkiyle nam salmıştı. Hristiyanlığın merkezi olan şehir; St. Barnabas, St. Paul ve St. Peter tarafından ziyaret edilmiştir. Şehir aynı zamanda sanatsal, bilimsel ve ticari bir merkezdi.

   Dünyadaki en geniş Roma mozayiği koleksiyonuyla Hatay Müzesi özel bir ilgiyi haketmektedir.

   Şehrin biraz dışarısındaki kutsal alanda St. Peter’in grottosu bulunur. Bu mağara-kilise, St. Peter’in vaaz verip Hristiyan topluluğunu oluşturduğu yerdir. 1983 yılında Vatikan tarafından kutsal alan ilan edilmiştir. Antakya’nın Demir Kapısı, grottonun güneyinde, şehrin kalıntılarının arasındadır. Kişi burada, eski zamanlardan şimdiye dek pek az şeyin değiştiğini düşünür. Antakya Kalesi size panoramik bir manzara sunar.

   Antakya’da her adım başı tarih ve mitoloji demlenmektedir. 8 km. mesafedeki Harbiye’de Apollo, Dafni’ye aşık olup ona sahip olmak istemiş ancak Dafni nehir tanrısı Peneus’tan yardım istemiştir. Peneus da Dafni’yi bir defne ağacına dönüştürmüş, bundan böyle bu ağaç Apollo için kutsal olmuştur. Alan bu ağaçlarla ve orkid bahçeleriyle doludur ayrıca yanıbaşında yemek yiyebileceğiniz bir de şelale vardır. St. Pierre Kilisesi ve Harun yontmaları buradaki esas tarihi kalıntılardı
   Samandağ, hem manzarası hem de plajıyla ünlüdür. Buranın 6 km güneyindeki Seleukia antik şehri, zamanında meşgul bir liman kentiydi. Paul ve Barnabas ilk misyonerlik yolculuklarına buradan çıkmışlardır. Yağmur sularının yönünü değiştirmek için yapılmış olan Titus-Vespasianus Tüneli, bugünün standartlarına göre bile mühendisliğin harika bir örneğidir. Bu bölgede ayrıca ziyaret edilebilecek 12 tane kaya mezar bulunmaktadır.
   Kapısuyu köyüne giderseniz sizi Zeus Tapınağı’nın enfes manzarası karşılayacaktır. Buradan da baktığınız zaman limanı, kum sahili ve bereketli düzlüğü görebilirsiniz.
   Birçok kamp ve piknik alanının bulunduğu bölgede kaplıcalar da vardır.

   Hatay - İskenderun Otelleri

   Bu site Agne Tours ® ‘a aittir. Her hakkı saklıdır ©.