Bölge: Patara

   Yerel saat: 20:21

   Kalkan-Fethiye yolundan sapıp 6km gittikten sonra tarihi şehire, 1 km daha gittikten sonra sahile ulaşabilirsiniz. M.Ö 5. yüzyıl Likya kaynaklarında Patara adına rastlanır. Likya Birliği’nin bir üyesi olan Patara, 3 oy verme hakkına sahip olan 6 şehirden biriydi; muhtemelen de en önemlisiydi. Birliğin çoğu toplantısı burada yapılmaktaydı. M.Ö 5. yüzyıl Likya kaynaklarında Patara adına rastlanır.
   Patara, Roma döneminde de limanı, tahıl ambarları ve ulaşım olanaklarıyla öne çıkmaktaydı. Rüzgarla birlikte limanın kum ile dolması ve gemilerin yanaşmasının zorlaşması sebebiyle şehir önemini yitirmiştir. Kum sadece limanı değil şehri de yutmuştur; kalıntıların bir çoğu eşsiz Patara Plajı’nın altında yatmaktadır.
   Bölgedeki en etkileyici kalıntı olan Roma Zafer Kemeri M.S 1. yüzyıldandır. Bunun dışında hamam, Bizans bazilikası ve Korint stili tapınak görülebilir.
   -Patara Plajı
   Kum sahil 18 km uzunluğundadır ve deniz çok sığdır. Bölge koruma altındadır çünkü caretta kaplumbağalarının yumurtladığı sahillerden biridir. Sahilde hiç gölge olmadığından kavurucu güneşte yanmamak için girişte şemsiye kiralamayı unutmayın. Ayrıca, sahilde restoranlar da var.
   Rüzgar hiç durmadığından rüzgar sörfü yapabilirsiniz. Sahilde bir de ata binme merkezi mevcuttur. Buradan katılabileceğiniz turlara kum tepelerinde, deniz ve dere kenarlarında at sırtında gezinebilirsiniz.

   Patara Otelleri

   Bu site Agne Tours ® ‘a aittir. Her hakkı saklıdır ©.