• 1
  • 2

Bölge: Asya

Yerel saat: 20:40

ASYA, kendisine bağlı adaların dışında, bütünüyle Kuzey yarımküresinde yer alan kıtadır. 44 milyon km² dır ve 1 milyar 514 milyon nüfusu bulunmaktadır. Tek başına, su üstündeki karaların Üçte birini meydana getirir, Afrika’ya 100 km’den biraz daha uzun bir berzahla bağlıdır ve Dünyanın beş kıtasından en büyük ve en kalabalık olanıdır.

Eskiden Don Nehri, Asya ile Avrupa arasında sınır olarak kabul edilirdi. Daha sonra Ural Dağları sınır olarak kabul edilmeye başlandı. Asya kıtasının tarihi, tarih öncesi devirlere uzanmaktadır. Çeşitli kazılar ve arkeolojik araştırmalar neticesinde ele geçen iskelet, çömlek ve diğer eşyalar üzerinde yapılan incelemelerden insan neslinin bu kıtada, diğer kıtalardan çok daha önceleri var olduğu, türlü medeniyetler kurdukları ve ilk insanın bu kıtada ortaya çıktığı anlaşılmıştır.

Kıtanın ve aynı zamanda dünyanın en yüksek zirvesi EVEREST Dağıdır (8848 mt. ), Himalayalar üzerinde yer alır ve Çin-Nepal sınırındadır. Kıtada buzul etkisi Avrupa’ ya göre çok azdır. Kıtanın en büyük ovasını BATI SİBİRYA OVASI oluşturur.

Kıta’nın yüzölçüm bakımından en büyük ülkeleri ; Rusya (17 milyon km²), Çin (9, 5 milyon km²) ve Hindistan’dır.(3,3 milyon km²)
Nüfusun en fazla olduğu yerler ise: Güney ve Güneydoğu Asya’dır ve aynı zamanda Nüfusun′den fazlası burada yaşar. Nüfusu en fazla olan ülkeler: Çin (1. 2 milyar) ve Hindistan (936 milyon)’dır.

Asya Otelleri

Bu site Agne Tours ® ‘a aittir. Her hakkı saklıdır ©.