• 1

Bölge: Ankara

Yerel saat: 13:19

1923 yılına kadar ufak bir kent olan Ankara, Atatürk’ün Çankaya’yı çevrelemek için Ulus’a kurduğu karargahtan başlayarak kısa sürede genişlemiştir. Aslında Ankara, Roma döneminden beri önemli bir idari ve ticari merkez olmuştur. Altın dokunuşuyla fabl olmuş Kral Midas’ın burada doğduğuna inanılmaktadır. M.S 400 yılında Roma imparatorlarının yazlık başkenti olmuştur. Eski Constantinople’un nemi ve sıcağından bunalan imparatorların, Ankara’yı serin iklimi sebebiyle tercih ettiği düşünülmektedir.
Ankara’da gezintiye, Atatürk’ün at sırtında bir heykelinin bulunduğu Ulus’tan başlanmalıdır. Heykelin üzerindeki yazı, 1928’deki dil devriminden once yazıldığı için Osmanlıca’dır. Yokuş aşağı devam edince Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk binasını görebilirsiniz.
Ulus’u ziyaret ederken Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni görmeden geçmemelisiniz. Eski bir bedestende bulunan bu müzede; cilalı taş ve bronz çağlarından, Asurlular, Frigyalılar, Urartular, Helenler ve Roma dönemlerinden yüksek kaliteli koleksiyonları görebilirsiniz. Ancak buradaki en önemli koleksiyon, M.Ö 2. yüzyıla ait olan, Hatti ve Hititlere ait olan eserlerdir.
Ankara’ya yapılan bir yolculuk, modern Türkiye’nin kurucusu Kemal Atatürk’ün mezarının bulunduğu Anıtkabir’i ziyaret etmeden tamamlanmış sayılmaz. Ankara’ya kuşbakışı bir manzarası bulunan Anıtkabir, Atatürk’ün enkaz halindeki Osmanlı’dan inşa ettiği laik cumhuriyetin sembolüdür.

Ankara Otelleri

Bu site Agne Tours ® ‘a aittir. Her hakkı saklıdır ©.