• 1

Bölge: Mardin

Yerel saat: 20:06

Mezopotamya’ya bakan Mardin ilimiz, evlerinin üzerindeki eski stil kakmaları korumayı başarmıştır. 1385 yılından kalma Sultan İsa Medresesi, güzel kakmalı sundurmasıyla ilginç bir Türk anıtıdır.
Kasım Paşa Medresesi’nin kubbesindeki taş işçiliğin yanısıra Ulu Cami’nin iyi dekore edilmiş minaresi de ilgi çekicidir. Mardin’den 7 km uzaklaşınca bir tepenin üzerinde beklemediğiniz bir şey göreceksiniz: Bir Suriye-Jacobite manastırı olan Deyrulzaferan. Birkaç kilometre ilerisinde, 5. YY’dan kalma bir manastır olan Deyrelmur bulunmaktadır. Artuklu mimarisinin en güzel örneklerinden birini görmek isterseniz, Mardin’in 21 km. güneyindeki, 13. YY’dan kalma Ulu Camii, güzel mihrabı ve sundurmasıyla sizi bekliyor.
Batman iliyle sınırında bulunan Hasankeyf’te 12. YY’dan kalma Artuklular’ın antik başkentinin kalıntılarını görebilirsiniz. Bir zamanlar Dicle Nehri üzerinden şehri birbirine bağlayan köprü ve saray, diğer görülmesi gereken yerlerdir. Yakınlardaki 15. YY yapımlı Zeynel Bey Mozolesi de güzel mavi çinilerle süslenmiştir.

Mardin Otelleri

Bu site Agne Tours ® ‘a aittir. Her hakkı saklıdır ©.