• 1

Bölge: Trabzon

Yerel saat: 21:39

Trabzon, kuzeydoğu Türkiye’de Karadeniz kıyısında bir ilimizdir. İpek Yolu’nun üzerinde bulunan Trabzon, yüzyıllar boyunca birçok dinin, dilin, ve kültürün ortak kapta eridiği ve doğuda İran’a, kuzeyde Rusya ve Kafkasya’ya açılan bir ticaret merkezi olmuştur. Uzun tarihi boyunca birçok eyaletin kurulduğu şehir, Trabzon İmparatorluğu’nun da başkentiydi.Kanuni Sultan Süleyman burada doğmuştur ve Yavuz Sultan Selim de tahta geçmeden önce burada valilik yapmıştır.

Şehir, kıyıdan uzanan masaya benzer bir çıkıntının üzerine kurulmuştur. En eski kalıntısı kalesidir ve şehre girince ilk göreceğiniz de iyi korunmuş olan 13. YY’dan kalma Bizans kilisesidir. Bu kilisenin duvarları, Bizans zanaatkarlarının en güzel çalışmaları olan kreskolarla süslenmiştir. Şehirdeki Fatih Camii, bir zamanlar Bizans kilisesiymiş.
Trabzon, manzarası güzel birçok bölge ve Bizans döneminden kalma değerli kalıntılarla donanmış bir şehirdir. Boztepe’nin batı eteklerinde bulunan Boztepe Parkı’ndan şehri izleyebilirsiniz. Trabzon’un doğusundaki Sürmene köyünde 19. YY’dan kalma Kastel Konağı harikadır. güneyindeki Erikbeli ve Karadağ yaylaları yürüyüş ve piknik için çok uygun yerlerdir.
Trabzon, şehirdeki birçok restoranın ana yemeği olan hamsisiyle ünlüdür.
Trabzon ve çevresine özgü halk dansı “horon”; kadın, erkek, çocuk, yaşlı herkes tarafından festivallerde, düğünlerde ve hasat zamanlarında oynanır.

Trabzon Otelleri

Bu site Agne Tours ® ‘a aittir. Her hakkı saklıdır ©.