• 1

Bölge: Sinop

Yerel saat: 04:58

Sinop, Türkiye’nin kuzeyde en uç noktası olan Sinop Burnu’nda bulunur.
Sinop, Karadeniz’deki en güzel doğal limandır. Şehrin nasıl kurulduğuna dair birçok efsane olmasına rağmen en güveniliri Miletionlular tarafından M.Ö 7. YY’da kurulduğu ve filozof Diyojen’in doğum yeri olduğu anlatımdır. Başka bir efsaneye göre de adını Amazon kraliçesi “Sinova”dan almıştır. Şehrin kalesinin yapımı bu tarihlere dayanmaktadır. Serapis Tapınağı’nın parçalarını ve değerli bazı altın parçaları arkeoloji müzesinde görebilirsiniz. 13. YY’da yapılan Alaaddin Camii, Alaiye Medresesi ve Balatlar Kilisesi de görülmesi gereken yerlerdir.
Kıyıdaki oteller ve tatil köyleri burada daha uzun süre ve daha rahat konaklamanızı sağlarken siz sahilde şarabınızı yudumlayıp, yeşille açık mavinin kusursuz kombinasyonunu izleyebilirsiniz. Şehir merkezine sadece 11 km mesafede olan Hamsilos Fiyordu, ülkenin tek fiyordudur.

Sinop’un 40 km. güneydoğusundaki bir yarımada üzerinde bulunan Gerze’de plajlar, yeşillikler, restoranlar ve parklar; Çamgölü’nde kamp alanları ve denize kadar inen geniş ormanlar bulabilirsiniz. İlin en büyük ilçesi olan Boyabat’ta da kaya mezarlar ve bir kale bulunmaktadır.

Sinop Otelleri

Bu site Agne Tours ® ‘a aittir. Her hakkı saklıdır ©.