• 1

Bölge: Aydın - Didim

Yerel saat: 19:51

Antik şehir Apollo tapınağının bulunduğu Didyma’ya ev sahipliği yapan Didim; Aydın’dan 123km. uzaklıkta, Türkiye’nin batı kıyısında bulunan popüler bir tatil mekanıdır. Didyma, Neolitik çağda kurulmuş, Mycenae ve Crete ile M.Ö 16. yüzyılda kolonileşip gelişmiş ve nihayetinde 1413 yılında 1. Mehmet tarafından Osmanlı İmparatorluğu’na dahil edilmiştir.
Didim bugün, kumlu uzun sahilleri, mavi temiz denizi, tarihi kalıntıları, sürekli güneşten yararlanan ve ılık kışlara olanak sağlayan kendine has mikro iklimi ile Ocak ayında bile denize girilebilen bir tatil beldesi olmuştur. En çekici körfezleri, Akbük kıyısı civarındaki Haydar Körfezi gibi küçük ve sessiz olanlarıdır. Ziyarete gelenler geceleri deniz kenarında diğer şehirleri izleyebilecekleri yerler aramaktadır ama siz daha sesli eğlenceler arayan kişilerdenseniz, Didim’de discolar, genelde türkü bar tarzında küçük bar ve kulüpler bulabilirsiniz.
Didim’in bir de duygusal bir yanı vardır: İyon tapınağının gökyüzüne bakan sütunları ve Apollo ile Daphne arasındaki romantizmin efsanesi. Orijinal tapınak bir kahinin eviydi ancak Fars savaşlarında yıkıldı ve şimdi gördüğümüz haline Büyük İskender’in Farslılar’I yenmesinden sonra kavuştu. Yakındaki Milet’te de hala iyi durumda olan antik bir tiyatro, Faustina banyoları, Serapis tapınağı ve daha niceleri bulunmaktadır.

Aydın - Didim Otelleri

Bu site Agne Tours ® ‘a aittir. Her hakkı saklıdır ©.